Wystawa MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKTU SPOŁECZNO-POLITYCZNEGO

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE PLAKTU SPOŁECZNO-POLITYCZNEGO, który odbędzie się w Kubiszówce 20 października br. o godz. 17.00!

Na wystawie będzie można zobaczyć najlepsze plakaty VIII edycji biennale, w której wzięło udział 147 artystów z 11 krajów (Austrii, Białorusi, Chin, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych).
To wyjątkowe spotkanie z sztuką zaangażowaną zachęcającą do rozmowy o współczesnym świecie, pasjonująca dyskusja o różnych aspektach demokracji.

W programie wydarzenia: rozmowa z ekspertami dr. hab., prof. UŚ Łukaszem Klisiem oraz dr hab. Sebastianem Kubicą na temat sztuki plakatu, także koncert fortepianowy Agaty Hołdyk.

Wystawę prezentujemy w Kubiszówce dzięki we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – organizatorem Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Nadesłane na VIII edycję biennale prace mówią o różnych aspektach demokracji, w tym o problemach migracyjnych, przestępstwach internetowych, ruchach nacjonalistycznych. Często poruszają też tematykę ekologiczną. Jak piszą Leszek Szuster i Paweł Warchoł: „Artyści biegle władający uniwersalnym językiem sztuki, poprzez swoją szczególną postawę twórczą i indywidualną wyrazistość, prezentują plakaty różnorodne formalnie i technicznie. (…) Na wystawie zobaczymy kreacje fotograficzne, collage, rysunek – od prostego szkicu, studium, aż po analityczne formy z użyciem symboli, transformacji form literniczych i adaptacji realizacji malarskich”.  Dorobek ośmiu edycji biennale to „istotna ilustracja otaczającego nas świata, cenna nie tylko jako zapis historii, ale również dokumentacja dziejów sztuki plakatu”.

Wstęp wolny! 

Plakat polityczno-społeczny

Kategoria: