Ruszył program badań profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców Bielska-Białej

BEZPŁATNE  BADANIA  PROFILAKTYCZNE  Wydział Polityki Społecznej informuje, że rozpoczęły się bezpłatne badania  w ramach „Programu profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej, na tata 2021-2025”.  Beneficjentami programu są bielszczanie – kobiety w wieku 60 lat i więcej oraz mężczyźni w wieku 70 lat i więcej. Z programu wyłączone są osoby z już zdiagnozowaną i leczoną osteoporozą.  Program obejmuje: - oszacowanie 10 letniego ryzyka złamania kości metodą FRAX, - u osób ze zwiększonym ryzykiem złamiania kości - badanie densytometryczne  i konsultację lekarską,  - warsztaty edukacjyjne z lekarzem i fizjoterapeutą.  Badania wykonywane są w Przychodni Onkologicznej Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, przy  ul. Wyzwolenia 18, w dni powszednie w godzinach 9.00 – 13.30 Więcej informacji pod nr telefonu 661 307 618, pod którym można także dokonać rejestracji do badań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. To istotny problem zdrowotny, który polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Choroba nieleczona prowadzi do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie (są to tak zwane złamania osteoporotyczne).  Złamania, najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej. Osteoporoza początkowo nie daje żadnych zauważalnych objawów. Pojawiają się one dopiero, gdy wystąpi złamanie kości, choć nawet wtedy mogą zostać przeoczone lub zbagatelizowane.  Zachęcamy mieszkańców Bielska-Białej do skorzystania z możliwości bezpłatnego sprawdzenia stanu kości. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany chorobowe, tym szybciej zostanie wdrożone leczenie, a to pozwoli uniknąć wystąpieniu poważnych powikłań choroby.

BEZPŁATNE  BADANIA  PROFILAKTYCZNE

Wydział Polityki Społecznej informuje, że rozpoczęły się bezpłatne badania 
w ramach „Programu profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta
Bielska-Białej, na tata 2021-2025”. 

Beneficjentami programu są bielszczanie – kobiety w wieku 60 lat i więcej oraz mężczyźni
w wieku 70 lat i więcej. Z programu wyłączone są osoby z już zdiagnozowaną i leczoną osteoporozą.

Program obejmuje:

- oszacowanie 10 letniego ryzyka złamania kości metodą FRAX,

- u osób ze zwiększonym ryzykiem złamania kości - badanie densytometryczne 
i konsultację lekarską, 

- warsztaty edukacyjne z lekarzem i fizjoterapeutą.

Badania wykonywane są w Przychodni Onkologicznej Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, przy 
ul. Wyzwolenia 18, w dni powszednie w godzinach 9.00 – 13.30

Więcej informacji pod nr telefonu 661 307 618, pod którym można także dokonać rejestracji do badań.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. To istotny problem zdrowotny, który polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Choroba nieleczona prowadzi do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie (są to tak zwane złamania osteoporotyczne).  Złamania, najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia i szyjki kości udowej.

Osteoporoza początkowo nie daje żadnych zauważalnych objawów. Pojawiają się one dopiero, gdy wystąpi złamanie kości, choć nawet wtedy mogą zostać przeoczone lub zbagatelizowane.

Zachęcamy mieszkańców Bielska-Białej do skorzystania z możliwości bezpłatnego sprawdzenia stanu kości. Im wcześniej zostaną wykryte zmiany chorobowe, tym szybciej zostanie wdrożone leczenie, a to pozwoli uniknąć wystąpieniu poważnych powikłań choroby.

 

Kategoria: