Bielskie Centra Aktywności Osiedlowej realizowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Karpackiego

Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla Karpackiego informuje, że otrzymało środki finansowe z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację zadania pod hasłem:
Bielskie Centra Aktywności Osiedlowej

znaki

Projekt skierowany do: członków Rad Osiedli , Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego , Młodzieżowej Rady Miasta Bielsko-Biała, Rady Seniorów – organów konsultacyjnych i pomocniczych Bielska-Białej wolontariuszy lub osób zainteresowanych wolontariatem w ramach Centrów Aktywności Społecznej, innych przedstawicieli organizacji społecznych, klubów seniora, rad i grup nieformalnych działających w środowiskach miejskich otoczenia środowisk miejskich, w tym szczególnie: przedstawiciele lokalnych Jednostek Samorządu Terytorialnego, Bielskich NGO, biznesu, organizacji nieformalnych, przedstawicieli instytucji kultury i edukacji itp. 

Projekt ma wzmocnić środowiska miejskie do działania  na rzecz rozwoju społecznego w Bielsku-Białej. 

Celem głównym projektu jest podniesienie poziomu współpracy środowisk miejskich działających na rzecz lokalnej społeczności i zaangażowania ich w politykę lokalną i regionalną, w tym przede wszystkim za pomocą profesjonalizacji wolontariuszy, członków lokalnych NGO, grup nieformalnych oraz przedstawicieli Rad Osiedli, wzrost znaczenia sektora obywatelskiego w życiu publicznym miasta w terminie od 01.09.2023 - 31.12.2024r.

Cel szczegółowy

- podniesienie poziomu zaangażowania co najmniej 5 miejskich wspólnot osiedlowych miasta Bielsko-Biała w politykę lokalną i regionalną poprzez stworzenie 5 efektywnie działających Centrów Aktywności Społecznej, sieci 10 Bielskich Skrzynek Obywatelskich, organizację 5 Bielskich World Caffe i Bielskich Warsztatów Ożywienia Obywatelskiego i realizację 10 modelowych inicjatyw w terminie do 31.12.2024 r. 

- podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności 70 osób w zakresie właściwego angażowania mieszkańców w konsultacje społeczne i pobudzanie partycypacji obywatelskiej wśród organizacji miejskich organizujących życie społeczno-gospodarcze w Bielsku-Białej i na terenie osiedli.

- podniesienie poziomu współpracy min. 20 miejskich NGO, i innych organizacji i grup nieformalnych oraz jednostek pomocniczych i realizację 10 modelowych inicjatyw w terminie do 31.12.2024 r.

Działania zaplanowane w projekcie: 

1.  Szkolenia Lokalny Lider Aktywności dla człon. ngo, członków przedstawicieli innych organizacji /grup nieformalnych i wolontariuszy. Uczestnicy nabędą  umiejętności liderskie, potrzebne do prowadzenia i realizowania lokalnych grup społecznych i metod motywowania ich do działania. W ramach zajęć  uczestnicy szkolenia nabędą umiejętność wpływania politykę lokalną i chętniej będą się angażować.   Tematyka szkoleń.

• Przywództwo w działaniu

 • Diagnoza potencjału członków organizacji 

• Efektywne delegowanie zadań 

• Liderzy lokalni jako „jednominutowi managerzy”                                

 • Radzenie sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym 

• Sposoby radzenia sobie z biernością i apatią społeczności lokalnej 

• Jednoczenie i integracja środowisk lokalnych

• diagnoza lokalna problemów społecznych i obywatelskich 

• komunikacja i konsultacje społeczne, 

• jak planować inicjatywy i je właściwie realizować,

2.  Warsztaty z budowania efektywnych zespołów Bielskich Centrów Aktywności dla 5 grup osiedlowych, 50 przedstawicieli miejskich NGO/wolontariuszy/członków MRDPP/ członków Rad Osiedli, klubów seniora, innych organizacji /grup nieformalnych. 

Program polega na odkrywaniu własnego potencjału, predyspozycji i umiejętności najchętniej podejmowanych przez daną osobę oraz analizie optymalnych warunków pracy dla danej osoby, zgodnych z jej osobistymi preferencjami, predyspozycjami, umiejętnościami i zainteresowaniami, tak by wykonywana praca przynosiła satysfakcję i motywację do dalszego działania. Zadowolenie z wykonywanej pracy jest determinantą w realizacji kariery zawodowej i efektywności pracy danej osoby – w tym kontekście daje dużą szansę powodzenia dla skutecznego zaangażowania osób w wolontariat.

Elementy szkoleń oferowanych uczestnikom:

  1. Moduł I: • profesjonalny wolontariusz
  2. istota wolontariatu,
  3.  prawa i obowiązki wolontariusza, 
  4.  co daje wolontariat, 
  5.  miejsca świadczeń wolontarystycznych, 
  6. praca w grupie 
  7. współdziałanie, 
  8. komunikacja,
  9. Moduł II – Elementy Programu Spadochron

3. Organizacja: sieci co najmniej 5 Bielskich Centrów Aktywności sieci 10 Bielskich Skrzynek Obywatelskich 5 Bielskich World Caffe 15 Bielskich Warsztatów Ożywienia Obywatelskiego 

Miejskie Skrzynki Obywatelskie (dalej MSO), termin 01.2024-12.2024 – członkowie ngo, Rad Osiedlowych, Rad i ciał konsultacyjnych bliżej mieszkańca. Każde BCA utworzy minimum 2 „Skrzynki obywatelskie” - tzn. pudełko/urnę/skrzynkę, które będą służyć prowadzeniu dialogu obywatelskiego z szerszym gronem mieszkańców i ich otoczeniem w sprawach ważnych dla mieszkańców i ich otoczenia. Razem w projekcie powstanie co najmniej 10 Skrzynek Obywatelskich. Skrzynki/urny będą stanowić ważne źródło pozyskiwania informacji od mieszkańców i środowisk Miejskich i ich otoczenia, są istotnym elementem prowadzenia dialogu obywatelskiego. Skrzynki Obywatelskie będą udostępnianie w widocznych miejscach w środku i przy budynkach użyteczności publicznej z których najczęściej korzystają mieszkańcy, takich jak Zakładach Opieki Zdrowotnej, Urzędach,   Radach osiedla, Domach kultury, klubach itp. 

Do urny/skrzynki można będzie wrzucić postulaty i informację (z obszaru życia społecznego i obywatelskiego) o: 

• spostrzeżonych problemach dotykających społeczności lokalnej, 

• proponowanych rozwiązaniach problemów lokalnych, 

• ideach i ważnych zagadnieniach dla mieszkańców miasta, 

• potrzebach społecznych mieszkańców. 

4. Realizację 10 modelowych inicjatyw zaplanowanych i przygotowanych przez środowiska miejskie, działania na rzecz wsparcia rodzin i zdrowia psychicznego ich członków oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu.  Przygotowane inicjatywy zostaną zweryfikowane przez Koordynatora projektu pod względem poprawności rachunkowej i zgodności ich celów z celami projektu. Po ewentualnej korekcie podpisane zostaną umowy na ich realizację z Liderami grupy określające zasady realizacji i rozliczenia inicjatywy. Realizatorzy inicjatyw - grupy co najmniej 5 osobowe podpiszą porozumienie wolontariackie, w którym zobowiążą się do przepracowania na rzecz realizacji inicjatywy (promocja, rekrutacja adresatów inicjatywy, organizacja działań w ramach inicjatywy, przygotują dla swego środowiska zajęcia co najmniej 10 godz. 

Wszystkie inicjatywy będą musiały objąć wsparciem min. 15 mieszkańców Bielska-Białej, przy założeniu, że musi być inicjatywą kierowaną na działania mające na celu wsparcie: 

• EKOLOGIA: działania z zakresu edukacji ekologicznej oraz wspieranie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju 

• RODZINA: Działania na rzecz wsparcia rodzin i zdrowia. psychicznego ich członków; 

• INTEGRACJA UCHODŹCÓW: działania realizowane na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainie.

 Cel: Działanie przyczyni się do zwiększenia wiedzy i umiejętności zespołów tworzonych w ramach projektu, zwiększania ich efektywności w rozwiązywaniu problemów lokalnych. Ponadto przyczyni się do lepszego: prowadzenia dialogu obywatelskiego, metod pozyskiwania wiedzy o problemach mieszkańców od nich samych i ich otoczenia, umiejętnego planowania i wyznaczania ambitnych celów strategicznych służących lokalnej społeczności – rozwiązującym ich problemy, odpowiadających im potrzebom. Położenie nacisku na poczucie siły sprawczej działania. Działanie przyczyni się do zwiększenia wiedzy i umiejętności  grup biorących udział w projekcie z zakresu: wspólnego działania na rzecz mieszkańców, prowadzenia dialogu obywatelskiego, metod pozyskiwania wiedzy o problemach mieszkańców i innych grup, umiejętnego planowania i wyznaczania ambitnych celów strategicznych służących środowisku lokalnemu. Wdrożenie Skrzynek Obywatelskich pozwala na pozyskanie od szerokiego grona społeczności pozyskać informacje o problemach lokalnych. Działanie przyczyni się do podniesienia integracji i współpracy różnych środowisk co z kolei przełoży się na większe zaangażowanie mieszkańców w sprawy społeczne. 

5. Organizacja Porozumienia Środowisk Miejskich. W projekcie przewidziano kompleksowe wsparcie mające na celu wzmocnić potencjał środowisk miejskich poprzez wzmacnianie roli lokalnych liderów i ich kompetencji, a także działania mające zaangażować społeczność lokalną w życie publiczne.                                       

Zajęcia prowadzić będą doświadczeni wykładowcy w pracy w sektorze NGO, pozyskiwaniu funduszy, planowaniu i wielu innych obszarach.

Koordynatorem zajęć  jest p. KRZYSZTOF BRAŚ (coach, działacz ngo, trener edukacji obywatelskiej, programu SPADOCHRON, pozyskiwania funduszy, zarządzania projektami). Ważniejsze kursy:                                                    -  Certyfikowany Project Manager w IPMA Polska)                                                                                       

-  Kurs Coachingu I stopnia                                                                                                     

- Kurs Mentoringu , Kurs Licencjonowanego Trenera Programu „SPADOCHRON” 

Jest autorem i współautorem kilkunastu projektów społecznych, które otrzymały dofinansowanie na łączną wartości kilkudziesięciu milionów złotych. Uczestniczył w realizacji kilkunastu projektów społecznych jako: Manager Projektu, osoba odpowiedzialna za promocję, prowadzący zajęcia, imprezy obywatelskie, członek Małopolskiego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej itp. Doświadczenie ponad 15 letnie w pracy w sektorze NGO, w tym 10 letnie doświadczenie jako Manager, 12 lat doświadczenia we wspieraniu sektora ekonomii społecznej w Małopolsce. Od 2015 roku kieruje organizacją angażującą kilkadziesiąt osób. Posiada bogate doświadczenie (kilka tysięcy godzin) w pracy jako trener / doradca / coach / mentor w pracy z różnymi grupami w tym z firmami, instytucjami, pomiotami ekonomii społecznej i przedsiębiorstwami społecznymi, którym pomaga w problemach zarządczych, pozyskiwaniu funduszy, planowaniu i wielu innych obszarach. Współpracuje z przeróżnymi środowiskami miejskimi i wiejskimi, sołtysami i ciałami konsultacyjnymi przy realizacji szeregu przedsięwzięć.

Zajęcia odbywać się będą w Klubie Osiedlowym  „KARPATEK” ul. Matusiaka 3 jednostka C                          Zapraszamy do udziału w zajęciach. Pierwsze spotkania zaplanowano na 9 i 10 września 2023 r. 
Początek godz. 10.00                                                     

Wszystkie zainteresowane grupy- przedstawicieli Rad Osiedli,  Rady Seniorów i Rady Młodzieżowej Miasta  i innych przedstawicieli organizacji społecznych, NGO itp. prosimy o pisemne zgłoszenie uczestników zajęć w terminie do 25 sierpnia 2023 r. pisemnie adres 43-316 Bielsko-Biała   ul. Matusiaka 3  lub skrzynkę e-mail  smokbielsko@wp.pl        

Logo stowarzyszenia SMOK

                                                                  

Kategoria: